„Pokyčiai prasideda nuo vieno obuolio, kurio jums nereikia“, – sako dviejų vaikų mama Violeta Masteikienė, kilusi iš daugiavaikės šeimos. V. Masteikienės iniciatyva jau trečią sezoną pradedamas socialinis projektas „Draugų uogienė“. Idėja paprasta: turintieji uogų ir vaisių daugiau, negu jiems reikia, pasidalija su daugiavaikėmis šeimomis. Jos gauna ne tik uogų ir vaisių, bet ir cukraus žiemos atsargoms paruošti, o kaip grąžą visuomenei verda uogienę ir nemokamai ją dalija per miesto šventes.
Padeda daugiavaikėms
„Prieš dvejus metus soduose užderėjo daug obuolių, buvo gaila žiūrėti į juos pūvančius. Prisiminiau vaikystę ir pamaniau, kad reikia paskatinti žmones dalytis derliaus pertekliumi. Laimėtų visi – ir tie, kurie atiduoda, ir tie, kurie gauna“, – teigia Violeta Masteikienė.
Dabar Vilniuje gyvenanti V. Masteikienė užaugo daugiavaikėje šeimoje Utenos rajone, Leliūnuose: „Esu vyriausia iš keturių vaikų. Tėvai daug dirbo, kad mums nieko netrūktų. Išmokome dirbti, užsidirbti, nelaukti valstybės paramos. Kai mokiausi universitete, tėvai dažnai neturėdavo įdėti pinigų, bet niekada neišvažiuodavau tuščiu maisto krepšiu.“ Violeta prisimena, kaip visa šeima važiuodavo į kaimynų sodus, kur jiems leisdavo susirinkti derlių – skindavo uogas ir vaisius, virdavo uogienes, džiovindavo, spausdavo obuolių sūrius. Rudens gėrybių užtekdavo visą žiemą.
Paskatinta prisiminimų V. Masteikienė 2006 metais įkūrė įmonę „Gerų minčių magijos projektai“. Pats pavadinimas parodo veiklos kryptį ir prasmę – geros mintys materializuojasi kurdamos kitas geras mintis. „Tokia yra sėkmės ir geresnio pasaulio formulė, nes keistis visada reikia pradėti nuo savęs. Džiaugiuosi sėkmingais ilgalaikiais projektais: „Kavos kultūros dienos“, „Spalvoto meduolio diena“ ir „Draugų uogienė“, – sako Violeta.
Projektas „Draugų uogienė“ suteikia galimybę aktyvioms gausioms šeimoms padėti sau. Kas trečia daugiavaikė šeima Lietuvoje patiria skurdą, net jei dirba abu tėvai. Daugiausia valstybės paramos gauna socialinės rizikos grupė, prie kurios priskiriama tik 11 proc. daugiavaikių šeimų. „Iki šiol nėra sukurtos sistemos, kuri padėtų aktyvioms šeimoms padidinti savo pajamas“, – teigia projekto iniciatorė.
Ir vaišina, ir užsidirba
Masteikienės sukurtas verslo modelis remiasi atsakingu vartojimu: „Gyvename naujo pasaulio užuomazgose. Keičiasi žmonių sąmonė, keičiasi ir santykis. Geras uždarbis ir tokie dalykai, kaip nugalėti bet kokia kaina, lipti per kitų galvas, konkuruoti nuolaidomis, netenka prasmės. Netgi vartojimas tampa saviraiška. Santykį „parduodu – perku“ keičia santykis „siūlau –
pritariu“. Ateityje visas verslas bus socialiai atsakingas, nes naujo pasaulio žmogus, veiklus ir sąmoningas, kiekvienu savo veiksmu kurs geresnį pasaulį.“
Masteikienė vykdomas projektas – kaip tarpininkas, padeda daugiavaikėms šeimoms rasti žmonių, kurie nori pasidalyti derliaus pertekliumi. Dažniausiai tai būna vyresnio amžiaus sodininkai, kurie patys nepajėgia nuskinti visų uogų, nuraškyti vaisių savo soduose. „Galima susitarti, kad šeima padės nuimti derlių, o kaip atlygį už darbą gaus dalį uogų ar vaisių“, – sako vilnietė.
Toks bendras darbas skatina ir socialinį bendravimą – šeimos susidraugauja tarpusavyje, pasikalba apie vaikus, pasidalija receptais. Kaip padėką už dalijimąsi aktyvios daugiavaikės šeimos verda ir nemokamai vaišina uogiene per miestų šventes. Projekto partneris skiria cukraus, kad daugiavaikės šeimos galėtų pasiruošti atsargų žiemai, pavaišinti miestiečius ir papildomai užsidirbti parduodami uogienes.
„Šiais metais tikimės pradėti naują veiklos etapą – įrengsime bendras patalpas, kuriose daugiavaikės šeimos galėtų kartu virti uogienes ir jas pardavinėti. Iš pradžių prekiausime įvairiose šventėse, mugėse, bet ateityje norėtume, kad mūsų kokybiška produkcija pasiektų ir prekybos tinklus. Žaliavos nepirksime, panaudosime derliaus perteklių, kurį, tikimės, mums atiduos nemokamai“, – teigia V. Masteikienė.
Kaip rodo ankstesnė patirtis, sodininkai dažniausiai nori pasidalyti obuolių, serbentų ir agrastų derliaus pertekliumi. Brangesnes uogas – braškes, vyšnias, avietes, šilauoges – suvartoja patys arba parduoda.
Gerų darbų grandinė
Vienas iš pavyzdžių puikiai iliustruoja, kaip „Draugų uogienė“ keičia vaikų gyvenimą. Vienuolikmetis Gedminas Švarnas auga keturių vaikų šeimoje, ji nepriskiriama prie socialinės rizikos grupės. Berniukas yra smalsus, lanko jaunųjų muziejininkų būrelį, už sutaupytus pinigus dažnai perka bilietą į planetariumą ir svajoja apie savo laboratoriją. Gedmino tėvai visokeriopai remia jo domėjimąsi gamtos mokslais, perka knygas, išleidžia į ekskursijas. Daugumai remiamų vaikų reikia kur kas paprastesnių dalykų: sportinių batelių ar naujos kuprinės.
Gedmino mama kreipėsi į „Draugų uogienės“ iniciatorius. Jie rado sodą, kurio šeimininkai norėjo pasidalyti derliaus pertekliumi. Šeima prisiskynė uogų, iniciatyvos rėmėjai padovanojo cukraus, todėl žiemos atsargos nieko nekainavo.
Kai mama privirė uogienių, Gedminas parašė laišką: pasidžiaugė naujais įspūdžiais ir išreiškė norą dalyvauti projekte kitais metais, prisirinkti obuolių, uogų, pagaminti ir parduoti daug uogienių, kad padėtų pažįstamam neįgaliam vaikui iš daugiavaikės šeimos – jam reikia brangių gydomųjų procedūrų.
Gedmino Švarno istorija turi tęsinį. Berniuko papasakota istorija buvo pripažinta geriausia Šiaurės ir Baltijos šalių konkurse, kurį surengė tarptautinė organizacija „Reach for Change“.
„Pagalba Gedmino šeimai padėjo man pasiekti gerų rezultatų ir suteikė galimybę tobulintis su pasaulio pokyčių lyderiais. Kai sužinojau, kad vyksiu į Stokholmą, paskambinau Gedminui, norėjau jam atsidėkoti ir paklausiau, ko jis norėtų. Gedminas ilgai negalvojęs pareiškė, kad svajoja susitikti su žinomu Lietuvos atlikėju Jurgiu Didžiuliu. Mano dideliam džiaugsmui, J. Didžiulis tiki tais pačiais dalykais, kaip ir aš: gerų darbų grandinė turi tęstis – dalijimasis įkvepia dalytis“, – pasakoja V. Masteikienė.
Gegužės mėnesį J. Didžiulis susitiko su Gedmino Švarno klase vienoje iš Vilniaus mokyklų, vedė vaikams muzikinę gerumo pamoką. Tai įkvėpė ne tik Gedminą, bet ir jo bendraklasius nešvaistyti maisto ir aktyviai dalintis.
Rita Šemelytė
„Šeimininkės“ korespondentė
www.ukininkopatarejas.lt/kategorija/seimininke