Žemaitija, savitas Lietuvos etnografinis regionas, vasaros keliautojams siūlo gausybę unikalių patirčių, harmoningai derindama įspūdingą gamtą, turtingą istorinį paveldą ir gyvybingą kultūrą. Išrinkti dešimt pačių įdomiausių lankytinų vietų yra nelengva užduotis, nes kiekvienas šio krašto kampelis turi ką pasiūlyti. Vis dėlto, šiame sąraše atrinkti objektai atspindi Žemaitijos esmę ir neabejotinai praturtins kiekvieno vasaros atostogas. Pereinant prie konkrečių pavyzdžių, vienas ryškiausių regiono traukos centrų yra Žemaitijos nacionalinis parkas, kurio širdis – didžiausias ir giliausias Žemaitijos ežeras Plateliai.

Ši vieta vasarą tampa tikru poilsiautojų rojumi, siūlančiu ne tik maudynes ar pasiplaukiojimą valtimis bei jachtomis, bet ir puikias galimybes aktyviam laisvalaikiui – dviračių takus, pažintinius maršrutus. Be gamtos grožio, parkas intriguoja ir netikėtais objektais: čia galima aplankyti unikalią Šaltojo karo ekspoziciją, įrengtą buvusioje sovietinėje požeminėje raketų bazėje, ar pasivaikščioti po netoliese esančius Energetinius labirintus. Šio parko įvairovė garantuoja įspūdžius tiek ieškantiems ramybės gamtoje, tiek besidomintiems istorija ar aktyviu poilsiu.
Tęsiant kelionę po Žemaitiją, verta aplankyti ir jos neoficialią sostinę – Telšius, miestą, įsikūrusį ant septynių kalvų prie vaizdingo Masčio ežero. Telšiai žavi ne tik savo išskirtiniu reljefu, bet ir turtinga istorija bei kultūriniu gyvenimu. Lankytojus čia pasitinka įspūdinga Šv. Antano Paduviečio katedra, Žemaičių muziejus „Alka“, saugantis gausius regiono istorijos ir etnografijos lobius, bei daugybė mažosios architektūros elementų, įskaitant garsiąją „Žemaitijos legendos“ skulptūrą su meška – Žemaitijos simboliu. Pasivaikščiojimas sutvarkyta ežero pakrante ar senamiesčio gatvelėmis leidžia pajusti autentišką šio miesto dvasią, kurioje dera istorinis palikimas ir šiuolaikinis gyvenimas. Miesto atmosfera ypač gyvybinga vasarą, kai vyksta įvairūs renginiai ir festivaliai.

Nuo miesto šurmulio pereikime prie kitokio pobūdžio vietovės – Varnių regioninio parko, kuris saugo ne tik išskirtines gamtines vertybes, bet ir svarbius istorinius bei kultūrinius objektus. Šiame parke stūkso vienas žymiausių ir aukščiausių Žemaitijos piliakalnių – Medvėgalis, nuo kurio atsiveria kvapą gniaužianti apylinkių panorama ir kuris mena šlovingą praeitį bei kovas su kryžiuočiais. Netoliese tyvuliuoja Lūksto ežeras, garsėjantis ne tik kaip puiki vieta paukščių stebėjimui, bet ir dėl čia randamo gintaro – tai vienas iš nedaugelio Lietuvos ežerų, kur galima aptikti šio Baltijos aukso.
Pats Varnių miestelis turi didelę istorinę reikšmę kaip buvęs Žemaičių vyskupystės centras, kur veikė kunigų seminarija ir kurio atminimą saugo Motiejaus Valančiaus gimtinė-muziejus bei Žemaičių vyskupystės muziejus. Ši vietovė siūlo ramesnį poilsį, leidžiantį gilintis į regiono istoriją ir mėgautis neskubriu gamtos ritmu.

Kitas dėmesio vertas objektas yra Plungės dvaro sodyba, dar žinoma kaip Oginskių rūmai. Tai vienas įspūdingiausių ir geriausiai išlikusių dvarų ansamblių Lietuvoje. Vasarą čia ypač malonu pasivaikščioti po didžiulį parką su tvenkiniais, tilteliais ir išskirtine augmenija. Rūmuose šiuo metu įsikūręs Žemaičių dailės muziejus, kuriame eksponuojama turtinga meno kolekcija. Be to, dvaro žirgynas, vadinamas „Žirgyno“ laikrodine-oranžerija, yra unikalus architektūrinis statinys, traukiantis lankytojų akį. Apsilankymas Plungės dvare leidžia ne tik pasigrožėti architektūra ir menu, bet ir pajusti praėjusių laikų didikų gyvenimo dvasią.
Šie keli pavyzdžiai tik pradeda atskleisti Žemaitijos vasaros lankytinų vietų įvairovę. Kiekvienas iš dešimties atrinktų objektų siūlo savitą pažinimo džiaugsmą, kviesdamas keliautojus atrasti šio unikalaus Lietuvos regiono gamtos grožį, istorinį gilumą ir kultūrinį savitumą. Vasaros kelionė po Žemaitiją neabejotinai paliks neišdildomų įspūdžių ir paskatins sugrįžti dar ne kartą.