Po ilgų svarstymų ir aptarinėjimų, šiandien buvo paskelbtas galutinis didžiausio visuomenės pritarimo sulaukęs Klaipėdos miesto centrinės Atgimimo aikštės pertvarkos planas.
Savo nuomonę dėl aikštės regeneravimo galimybių išsakė ne tik specialistai ir politikai, bet ir 510 anketas užpildžiusiųjų apklausiamų asmenų. 366 respondentai pasisakė už išplečiamos ir neužstatytos Atgimimo aikštės pertvarkos variantą, kuris buvo pasiūlytas visuomenės svarstymui kaip viena iš 4 teritorijos pertvarkos alternatyvų.
Remiantis Atgimimo aikštės raidos ir galimybių studija, pasirinktame plane ši teritorija pristatoma, kaip kuo atviresnė, lengvai pasiekiama, visais paros ir metų laikais funkcionuojanti, skirtingų poreikių gyventojams, rekreacijai, poilsiui ir viešiesiems visuomeniniams poreikiams pritaikyta centrinė miesto erdvė. Joje būtų suderinti šie esminiai elementai: žalioji erdvė (medžiai, gėlynai); mažosios architektūros elementai, įskaitant aikštės akcentus, ryškias detales; palikta vieta renginiams; numatytos vietos šeimoms su vaikais, jaunimui; aikštė apsaugota nuo nepalankių oro sąlygų ir įrengtas tinkamas apšvietimas.
Funkciškai Atgimimo aikštė butų padalinta į tris zonas – aktyviąją, rekreacinę ir memorialinę.
Aktyviojoj zonoj įsikurtų stacionarūs arba laikini paviljonai, skirti prekybai, maitinimui; terasos atsisėdimui su integruotu apšvietimu ir mažosios architektūros elementais; atsirastų vieta laikinosioms meninėms lauko ekspozicijoms. Esant nepalankiam orui, teatrai, muzikiniai kolektyvai, vaikų ir jaunimo grupės pasirodymus galėtų rengti dengtame korpuse. Aikštėje atsirastų ir iliuminuotas fontanas ar jų kompozicija.
Rekreacinė zona būtų apželdinta sezoniniais ir visžaliais medžiais, dekoratyviniais krūmais, gėlynais. Dalyje teritorijos numatoma suformuoti reljefą, pasivaikščiojimo takus su poilsio salelėmis.
Memorialinė zona bus išskirta miesto aikštės granitinių plokščių grindinio danga su išdėstytomis poilsio salomis; valstybės vėliavos iškėlimo, memorialinės (paminklo, įamžinimo lentos ar pan.), gėlių padėjimo vietomis.
Sutvarkymo plane numatytas ir istorinis teritorijos įprasminimas. Teritorijos funkcinės zonos apjungiamos atkuriant istorinių gatvių tinklą ir eksponuojant archeologines atodangas su informaciniais stendais, apšvietimu. Istorinės gatves numatoma rekonstruoti naudojant skirtingas grindinio dangas.
Aikštės raidos galimybių studiją rengusi UAB „Eurointegracijos projektai“ vyr. projektų vadovė Sofija Kogan sakė, kad centrinė miesto aikštė išsiskirs universalumu. Visoje teritorijoje planuojamas kasdienis ir šventinis apšvietimas; vieta ir infrastruktūra laikinai scenai, jos apšvietimui ir įgarsinimui, sezoninių dekoracijų montavimui, galimybė žiemą šioje vietoje įrengti čiuožyklą. Numatomas ir bevielio interneto ryšys. „Viešuose pristatymuose dalyvavę ir apklausos anketas užpildę klaipėdiečiai aiškiai pasakė, kokios aikštės nori ir kokia ji turi būti, kad ja naudotųsi. Belieka tik tai įgyvendinti.“ – sakė specialistė.
Klaipėdos mero pavaduotojas Artūras Šulcas pabrėžė, kad Klaipėda užsibrėžė įvykdyti ambicingą, bet realų projektą. „Kviesime visus architektus svajoti ir leisti šėlti savo fantazijai, siūlant techninius projekto sprendimus, kurie pagal planą turėtų būti pateikti iki kitų metų pavasario. O tada vėl kviesime visuomenę diskutuoti“.
Įgyvendinant Atgimimo aikštės sutvarkymo sprendinius, Klaipėdos miesto savivaldybės administracija apsisprendė tvarkyti tik aikštės viršų ir nestatyti požeminės automobilių aikštelės. Automobilių stovėjimo vietų poreikis šioje teritorijoje, kaip planuojama, bus išspręstas rekonstruojant Danės gatvę.
„Pagrindiniai motyvai, kodėl buvo atsisakyta požeminės automobilių stovėjimo aikštelės yra projekto įvykdymo laikas, kuris pailgėtų nuo 3 iki 6 metų ir pinigai. Negalėjome nuvilti miestiečių lūkesčių kuo greičiau turėti centrinę aikštę savo reikmėms ,“ – pabrėžė mero pavaduotojas Artūras Šulcas.
Aikštės sutvarkymui iš Europos Sąjungos lėšų numatyta skirti daugiau nei 1,5 mln. eurų.
Atgimimo aikštės sutvarkymo konkurso procedūros ir projektavimo paslaugų įsigijimo darbai prasidės jau šių metų pabaigoje, o 2018 m. pabaigoje Klaipėda, kaip planuojama, jau turės šiuolaikišką ir universalią Atgimimo aikštę.