Pajūryje pagaliau nurimus vėjui, Lietuvos jūrų muziejuje darbavosi didžiausias Baltijos šalyse kranas, gebantis pakelti net 500 t svorio krovinius. Tokio statybų galiūno prireikė, norint įkelti į rekonstruojamą akvariumą, kuris yra Nerijos forte, akrilo tunelį, akvariumus, filtrus ir kitus įrenginius. Ši įranga dėl didelių gabaritų negalėjo būti atgabenta į forto kiemą per siaurą ir žemą tunelį, todėl muziejui teko samdyti brangiai kainuojantį kraną.
Per keletą dienų į forto kiemą per fosą ir pylimą buvo įkelta 19 akvariumų. Sunkiausias jų svėrė 12,5 t, tačiau tą svorį reikėjo perkelti 80 m atstumu, taip itin padidinat apkrovą visam kranui.
Pasak biologo, Akvariumo skyriaus vedėjo Sauliaus Karaliaus, tame, sunkiausiame akvariume, apsigyvens Šiaurės jūros gyvūnai – ir žuvys, ir vėžiagyviai. Biologas žada, kad jau po poros metų atsidarysiančiame akvariume gyvai matysime ne tik vilkžuves, jūrų velnius, bet ir langustus, omarus.
– Dabar yra jau rekonstruotas redutas – pastatas, kuriame yra akvariumo ekspozicija, – pasakojo Saulius Karalius. – Atgabenus akvariumus, filtrus, gyvybės palaikymo sistemą (vandens paruošimo ir valymo), prasidės jų montavimo darbai.
Rekonstruotame akvariume lankytojai galės susipažinti su daugybe vandens gyvūnų: nuo upelio, Baltijos jūros baseino iki Šiaurės jūros ir koralinio rifo. Bus įrengti 7 koralinio rifo akvariumai, kurių talpa sieks nuo kelių iki keliolikos tonų vandens. Juose galima bus grožėtis zebražuvėmis, klounais, ragžuvėmis ir daugeliu kitų egzotinių žuvų.
Bene didžiausias žada būti ežero akvariumas – jame tilps net 50 t vandens, kuriame gyvens gerai mums pažįstamos žuvys: lydekos, karosai, karšiai. Upės akvariume iš arčiau galėsime susipažinti su šapalais, ūsoriais ir kitomis žuvimis.
Tikimasi, kad didžiausią įspūdį lankytojams paliks 20 m ilgio akrilo tunelis, įrengtas po centiniu baseinu. Einat juo galima bus stebėti virš galvų plaukiojančius eršketus, Baltijos ir Šiaurės jūros žuvis. Tunelio įkėlimas į forto kiemą didesnių problemų nesukėlė, nes jis yra sudedamas iš šešių atskirų dalių.
Visi akvariumai ir įranga į muziejų buvo pagaminta La Rošelyje (Prancūzija).
Nika Puteikienė
Alfonso Mažūno nuotr.