Užtinsta kiemai ir laukai
Gylių kaimo gyventojai Savivaldybei parašė kolektyvinį laišką dėl neveikiančių drenažo sistemų, kuriuos būtina esą rekonstruoti, nes jie turį „problemų dėl sklypuose besikaupiančio vandens. Namų rūsiuose nuolat kaupiasi vanduo, dėl šios priežasties pelėsis gadina grindis, sienas ir t. t., taip pat neįmanoma naudoti rūsių pagal paskirtį, negalima laikyti buities reikmenų, daržovių, kiemuose ir daržuose taip pat nuolat yra vanden.“ Prašymą Savivaldybei rekonstruoti nebeveikiančią drenažo sistemą pasirašė Tvenkinio, Šermukšnių ir Didvejo gatvių gyventojai.
Patys teršė, patys rėkė
Savivaldybės Žemės ūkio ir kaimo plėtros skyriaus vyriausiasis specialistas Mindaugas Daunius negaišdamas ėmė aiškintis drenažo sistemos negalavimo priežastis ir, vos tik atvėrus vieną drenažo atšaką, vedančią į Gylių tvenkinį, plūstelėjo tokia nuotekų smarvė, kad nosis ėmė raukyti ir toliau tvenkinio gyvenantys kaimo gyventojai. Kuo daugiau kasinėjo Savivaldybės specialistai, tuo labiau ryškėjo tikrosios drenažo negalavimo priežastys – kaimo gyventojai savo nuotekas yra pajungę į drenažo sistemą, kuri yra nuvesta į melioracijos griovį, o šis čia pat įteka į Gylių tvenkinį.
Mindaugas Daunius neabejoja, kad tvenkinys buvo teršiamas daugybę metų. O liūdniausia, kad šių gatvių gyventojai yra ne vieninteliai tvenkinio teršėjai. Ir iš kitos griovio pusės atiteka teršalai ir kad tai nustatytum nereikia jokių tyrimų. Užtenka prieiti prie griovio ir tai plika akimi matyti, o ir fekalijų smarvė nosį riečia. Akivaizdu, kad teršimas vyksta labai nuo seno, ant trasų jau ir medžiai didžiuliai užaugę. Patys teršiantys ir patys šiandien rėkiantys vietos gyventojai be jokios sąžinės graužaties daugybę metų nuotekas kliukino į gyvenvietės puošmena galėjusį būti tvenkinį ir šiandien tarsi supyko, kad jų nuotekos į tvenkinį nebeprateka, kad jų laukus užtvindo.
Ką pasakys aplinkosaugininkai?
Per septynetą hektarų užimąs Gylių tvenkinys galėtų būti gyvenvietės puošmena, kurios galėtų pavydėti kitų gyvenviečių, miestelių žmonės, tačiau pačių gyventojų valia jis spėriai dumblėja, traukiasi ir grasina netolimoje ateityje tapti tik dvokiančia bala. Žinoma, tokios baigties vietos gyventojai nenori. Jie speičia valdžią, girdi, kodėl nesirūpinat…
Mindaugas Daunius sako, kad jų rūpestis ties ta vieta ir baigiasi. Dabar turėtų savo žodį tarti mūsų aplinkosaugininkai. Tik tuomet, kai bus pašalintos drenažą užkimšusios priežastys, kai už žalą gamtai atsiskaitys kaltieji, tuomet ir Savivaldybė padės drenažui atgauti jėgas ir funkcionuoti pagal paskirtį. Kaip su šia užduotimi seksis susidoroti aplinkosaugininkams, parašysime.