Šiaulių šaligatviuose bus įmontuoti „Atminimo akmenys”, įamžinsiantys du Holokausto metu žuvusius šiauliečius. Taip Saulės miestas prisijungs prie didžiausio memorialo po atviru dangumi Europoje. „Atminimo akmenis“ įrengs pats tarptautinio projekto autorius, garsus vokiečių menininkas Gunteris Demnigas.
Jau ateinantį pirmadienį, rugpjūčio 29 d. 12 val. Šiaulių miesto savivaldybės aikštėje vyks „Atminimo akmenų“ atidarymo renginys prie „Atminimo akmens“, skirto ilgamečiui miesto viceburmistrui Samueliui Petuchauskui. Šiauliuose toks atminimo ženklas taip pat bus įrengiamas ir gydytojui Urijui Rozovskui. 1943 metais, kai naciai organizavo Vaikų akciją Šiaulių gete, U. Rozovskis kartu su 725 mažaisiais savo pacientais savanoriškai išvyko į Aušvico koncentracijos stovyklą, tam kad palydėtų vaikus į mirtį. S. Petuchauską šiauliečiai tarpukariu dvidešimt metų iš eilės rinko savo miesto viceburmistru, 1941 m. šiaulietis buvo sušaudytas Paneriuose prie Vilniaus.
Lietuvos žmogaus teisių centro, inicijavusio projektą, atstovė Simona Gaidytė sako, kad „Atminimo akmenų“ įdėjimas Lietuvoje reiškia naują etapą šalies istorijoje. „Iki šiol Holokaustas Lietuvoje dažnai buvo laikomas tik žydų tragedija, tačiau „Atminimo akmenys“ simbolizuoja suvokimą, kad Holokausto aukos yra visos šalies netektis. Mums, kaip organizacijai, projekto sėkmė reiškia, jog nebelieka „jie ir mes“ perskyros – visi esame tos pačios visuomenės ir jos istorijos dalis“, – mano S. Gaidytė.
„Tėvas politika nesidomėjo, jį domino Šiauliai, į kurių tvarkymą jis buvo įnikęs. Jam rūpėjo kanalizacija, vandentiekis – juk nieko to nebuvo. Tėvui būnant viceburmistru, mieste buvo įsteigtas teatras. Jo tvirtumas, sąžiningumas, neapykanta korupcijai buvo plačiai žinoma visoje Lietuvoje. Šiauliuose Petuchauską už tai gerbė. Jei pas tėvą ateidavo žmogus, kuriam jis negalėjo padėti – visada paaiškindavo, kur kreiptis ir kaip elgtis“, – pasakoja S. Petuchausko sūnus, Vilniaus getą išgyvenęs prof. Markas Petuchauskas.
Renginį pratęs nemokama filmo peržiūra. Rugpjūčio 29 d., 18 val. bus rodoma festivalio „Nepatogus kinas“ pristatoma kino juosta „Iš miško“. Renginys vyks kino teatre „Atlantis“, Tilžės g. 225.
„Atminimo akmenys“ (vok. Stolpersteine) – nedidelės plytelės gatvės grindinyje, montuojamos šalia Holokausto aukų namų arba vietų, kuriose šie žmonės dirbo, mokėsi. Akmuo S. Petuchauskui atsiras prie Šiaulių miesto savivaldybės administracijos pastato Vasario 16-osios g. 62, Urijui Rozovskui – Vilniaus g. 168 (Dvaro ir Vilniaus g. kampas).
Tokie atminimo ženklai taip pat bus įrengti Vilniuje, Panevėžyje ir Kaune.
Lietuva yra pirmoji iš Baltijos šalių, prisijungsi prie šio projekto. „Atminimo akmenys“ yra išsibarstę 18 Europos valstybių ir daugiau nei 50 000 vietų.
Lietuvoje „Atminimo akmenys“ bus dedami įgyvendinant Lietuvos žmogaus teisių centro iniciatyvą. Projektą finansuoja „Geros valios fondas“, fondas „Erinnerung Verantwortung Zukunft“ (EVZ), remia Goethe‘s Institutas Lietuvoje. Asmenis, kuriems bus skirtos atminimo plytelės, pasiūlė Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenė, Kauno žydų bendruomenė ir Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus, konsultavo „Sugiharos fondas – Diplomatai už gyvybę“.
Lietuvos žmogaus teisių centro informacija