Žemaitijos gidas
  • Įdomu
  • Kriminalai
  • Sportas
  • Kultūra
  • Politika
  • Laisvalaikis
  • Technologijos
Penktadienis, 9 gegužės
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus
  • Telšiai
  • Plungė
  • Klaipėda
  • Šiauliai
  • Kretinga
  • Tauragė
  • Mažeikiai
  • Kelmė
  • Rietavas
  • Akmenė
  • Palanga
  • Raseiniai
  • Skuodas
  • Jurbarkas
  • Šilutė
Žemaitijos gidas
  • Įdomu
  • Kriminalai
  • Sportas
  • Kultūra
  • Politika
  • Laisvalaikis
  • Technologijos
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus
Žemaitijos gidas
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus

Pradžia » Širdis liepė susirasti tėvynę

Širdis liepė susirasti tėvynę

Paulius Liškauskas
2015-09-05
Naujienos, Rietavas
Laikas: 5 min skaitymo
FacebookTwitterLinkedin

Gydytoja Olga Šaudvytienė Klaipėdos universitetinėje ligoninėje kasdien  į pasaulį padeda ateiti net keliems naujagimiams, konsultuoja pacientes ambulatorijoje, o paskui skuba į Šilalę. Privačiame kabinete visada jos laukia didžiulis būrys moterų. Net ir išlydėjusi paskutinę pacientę, gydytoja neskuba atgal į Klaipėdą, kurioje gyvena, o suka į savo vienkiemį Žąsino kaime.

Medžius augina kaip vaikus

„Čia yra viskas, apie ką svajojau nuo vaikystės“, – sako gydytoja, atokiame kaime sukūrusi ramybės ir grožio oazę. Nuo vieškelio sodybą saugo eglės, kerojasi sodas, kuriame jau noksta obuoliai, bręsta riešutai, uogos. Greta įvairiausių formų spygliuočių alpinariumuose žiedus kelia daugybė gėlių, kvepia sausmedis, tvenkinyje šokinėja žuvys. Vienkiemio idilė – trūksta tik ant bangų besisupančios valtelės.

Įdomupaskaityti

Raseinių seniūnijose – aktyvus ir darbingas balandis

Raseinių seniūnijose – aktyvus ir darbingas balandis

2025-05-08
Raseiniškė – tarp raštingiausių Nacionalinio diktanto dalyvių

Raseiniškė – tarp raštingiausių Nacionalinio diktanto dalyvių

2025-05-07

Bet O. Šaudvytienė ilsisi kitaip. Nemažą žemės plotą gydytoja skyrė daržui. Jame ne tik salotos ir prieskoniniai augalai –
jau paaugo burokai ir morkos, tįsta cukinijos, šiltnamyje raudonuoja pomidorai. Kaip tikrame kaime už eglučių gyvatvorės pririštas bliauna avinas, garde kudakuoja būrys vištų.

Savo augalus ji popina kaip vaikus – dažniausiai perka visiškai mažučius, nes seniai įsitikino, kad kuo didesnį pasodinsi, tuo sunkiau jis prigis, tuo labiau ir ilgiau skurs.

„Namą gali ir per metus pastatyti, o medžiui užaugti reikia dešimtmečių. Eglutės, kurias tėtis prie kelio pasodino, dar ir dabar nėra didelės“, – rodo į žaliaskares žemdirbišką gyvenimo būdą iš tėvo paveldėjusi Olga.

Gydytoja svajoja gyvenimo rudenį įsikurti Žąsine, kur jau bus suaugę medžiai ir pastatytas namas, pievoje lakstys jos aplankyti suvažiavę anūkai.

Svajojo
apie žydintį sodą

„Jaučiuosi taip, tarytum čia būčiau gimusi – kiekviena šios žemės pėda man yra labai brangi“, – tikina gydytoja, prieš dvidešimt dvejus metus į Lietuvą atvykusi iš Karagandos.

Į tą tolimą kraštą jos tėvą nuvedė negailestingas likimas. Ašaromis grįstas kelias
1949-aisiais ir prasidėjo Žąsino kaime, Šilalės rajone. Įskųsti, kad padeda miškuose besislapstantiems Lietuvos laisvės gynėjams, Barbora ir Juozas Šiaudvyčiai su dviem paaugliais sūnumis buvo ištremti į Irkutską.

Grįžęs iš tremties jaunesnysis jų sūnus netrukus žuvo – kulka jį pasivijo miške. Neturėdamas kur prisiglausti, negavęs darbo, sovietų valdžios nustumtas į visišką atskirtį, tėvynėje svetimas pasijuto ir Olgos tėtis, todėl šeštojo dešimtmečio pabaigoje, kaip ir daug kitų sovietinės šalies jaunuolių, išvyko į Kazachstano plynes plėšti plėšinių.

Sukūrę šeimą ir susilaukę dviejų dukterų, Šiaudvyčiai visam laikui įsikūrė Karagandoje. Antrajame pagal dydį Kazachijos mieste devintojo dešimtmečio pabaigoje gyveno per pusę milijono žmonių. Žiemą Kazachijoje labai šalta, vasarą – beprotiškai karšta. Auginti ką nors tokiomis klimato sąlygomis – didžiulis
vargas, kasdien reikia laistyti, todėl tik nedaug Karagandos gyventojų turėjo sodus. Olgos tėvai tam nesiryžo.

„O aš visą laiką svajojau, kai užaugsiu, būtinai turėsiu sodą ir obelų. Nieku kitu kaip tik genais tokios svajonės negalėčiau paaiškinti – juk užaugome ant įkaitusio asfalto“, – juokiasi gydytoja, nuolat raginusi savo šeimą persikelti gyventi į Lietuvą.

Iš pagarbos tėvui ir seneliams ištekėjusi ji susigrąžino ir lietuvišką kilmę liudijančią jų pavardę, tik valdininkai, išrašydami asmens dokumentą, praleido vieną raidę.

Pati susirado
artimuosius

Nors tėvai kiekvieną vasarą važiuodavo į Šilalę lankyti artimųjų, Olga pirmą kartą savo protėvių žemę pamatė tik baigusi vidurinę mokyklą – dėl silpnos sveikatos į tokią kelionę jos niekada nesiveždavo. Kaip turistės atvykusios seserys vienos liko ieškoti giminių. Tačiau dėl kalbos barjero studijuoti Lietuvoje Olga nesiryžo – grįžo į Karagandą.

Vis dėlto Lietuva ją traukė kaip magnetas. Pirmasis į tėvynę grįžo Olgos tėtis, o 1992-ųjų pabaigoje Šilalės ligoninėje ginekologe įsidarbino ir O. Šaudvytienė.

Šilalėje, kur kitakalbiai visada buvo didžiausia retenybė, moteriai nebuvo lengva.

„Pirmą dieną pradėjus dirbti vyriausiasis ligoninės gydytojas įspėjo, jei ligoniai skųsis, kad nesusikalba, turėsiu išeiti. Mokiausi iš vadovėlių, skaičiau knygas, bet daugiausia išmokau bendraudama su žmonėmis. Atsimenu, sunkiausia man buvo išmokti žodį „rankšluostis“. Kai reikėdavo slaugutės jo paprašyti, visą laiką pamiršdavau, kaip jis vadinasi“, – juokiasi Olga.

Ir Olga, ir visi jos šeimos nariai gražiai kalba lietuviškai, nors gyvendami Klaipėdoje tikriausiai galėtų išsiversti ir be valstybinės kalbos. Lietuviškos dainos skamba ir Žąsino kaime, kai į sodybą susirenka plati Šiaud­vyčių giminė. Dažna viešnia čia ir gydytojos dukterėčia Oksana Šafaruk – taip pat gydytoja, ukrainietė, jau penkeri metai dirbanti Rietave odontologe.

„Mano krikšto dukra Oksana, kaip ir aš, gimusi gyventi Lietuvoje“, – neslepia O. Šaudvytienė. Dar mokydamasi vidurinėje mokykloje, Oksana lankė Kijevo lietuvių bendruomenės renginius, mokėsi lietuviškų šokių ir dainų, su Kijevo lietuvių delegacijomis atvykdavo į Lietuvos dainų šventes.

Sesuo Lena vis dar gyvena Ukrainoje. „Tai irgi genai“, – mano Olga, daug kartų kvietusi seserį apsigyventi Klaipėdoje, bet taip ir neišviliojusi jos iš karo siaubiamos šalies.

Geriausiai jaučiasi Šilalėje

Viskas, kuo ji džiaugiasi Žąsino vienkiemyje, pačios sudėliota ir užauginta. Daug metų Olga rinko ir aplink vasarnamį į oranžeriją dėliojo akmenis, sodino gėles. Dabar vienkiemis galėtų varžytis su gražiausiomis Šilalės krašto sodybomis –
čia yra daugybė augalų ir jie taip išmoningai susodinti, kad galėtų pavydėti net kraštovaizdžio specialistai.

„Tai mano kūryba, nes, kaip ir visi lietuviai, esu menininkė iš prigimties – ne be reikalo svajojau studijuoti menus“, – pasakoja O. Šaudvytienė.

Gydytoja ji tapo tik todėl, kad baigusi vidurinę neįstojo į Saratovo meno akademiją – po kūrybinių egzaminų dėstytojai pasiūlė merginai dar šiek tiek pasitobulinti. Silpnos sveikatos Olgai tėvai neleido gyventi vienai toli nuo namų – pareikalavo, kad ji studijuotų Karagandoje, kurioje yra daug aukštųjų mokyklų, išskyrus meno.

Olga pasirinko mediciną. Apie ginekologiją tada net negalvojo, specializacijos pasirinkimą lėmė, kaip pati sako, noras ką nors daryti rankomis. Jai tada atrodė, kad moteriai operacinėje per sunku, o ginekologija – lyg tarpinis variantas. Didelę įtaką turėjo ir gydytojos vyro Sergejaus mama, ji dirbo gimdymo namuose.

Dabar O. Šaudvytienė – viena daugiausiai operuojančių Klaipėdos ginekologų, kasdien atliekanti ne po vieną cezario pjūvį. Universitetinėje ligoninėje darbo jai netrūksta, tačiau gydytoja kone kasdien važiuoja į Šilalę, kur visada jaučiasi esanti namuose – visus pažįsta ir visi ją pažįsta, todėl su pacientėmis gali bendrauti taip, tarsi būtų šeimos gydytoja. Kitaip ir negalėtų jaustis, nes tos mergytės, kurios gimė vos jai pradėjus dirbti Šilalėje, dabar jau pačios ateina konsultuotis, laukiasi vaikučių. „Man tai pati geriausia žinia, todėl stengiuosi, kad ir jų vaikeliai gimtų sveiki“, – tikina gydytoja.

Du dešimtmečiai senelių ir prosenelių žemėje nenuvylė iš tolimo krašto atvykusios gydytojos, nors per tą laiką visko būta. „Kad ir kas atsitiktų, negalima nuleisti rankų – visą laiką reikia eiti tik pirmyn, nes gyvenimas tęsiasi“, – įsitikinusi O. Šaudvytienė, dvasios stiprybės mokanti ir savo pacientes.

Daiva Bartkienė, „Šeimininkės“ korespondentė

image002

 

 

1 3
- +
DalintisDalintis

Panašios naujienos

Šilalės rajono gyventojų iniciatyvų nugalėtojai: poilsio zona su lieptu Didkiemyje ir interaktyvios pramogos Žvingiuose
Aplinka

Šilalės rajono gyventojų iniciatyvų nugalėtojai: poilsio zona su lieptu Didkiemyje ir interaktyvios pramogos Žvingiuose

2025-05-06
100 metų jubiliejus – su meile Plungei ir gyvenimui
Įdomu

100 metų jubiliejus – su meile Plungei ir gyvenimui

2025-05-06
Platelių ežeras
Įdomu

Žemaitijos vasaros perliukai: TOP 10 lankytinų vietų

2025-05-06
Plungės Senamiesčio aikštėje skambėjo lietuviškos ir ukrainietiškos dainos
Kultūra

Plungės Senamiesčio aikštėje skambėjo lietuviškos ir ukrainietiškos dainos

2025-05-06
Apie saugią emocinę aplinką mokykloje
Mokslas ir studijos

Apie saugią emocinę aplinką mokykloje

2025-05-06
Kūdikiai
Aktualijos

2025 m. balandis Plungėje – civilinės metrikacijos statistika

2025-05-05
Palangoje – ypatinga šventė: duris atvėrė specialiai jaunimui pastatytas centras
Naujienos

Palangoje – ypatinga šventė: duris atvėrė specialiai jaunimui pastatytas centras

2025-05-05
Telšių mero akcija davė vaisių: prastos būklės gatvės sulauks remonto, tačiau sprendimai – laikini
Aktualijos

Telšių mero akcija davė vaisių: prastos būklės gatvės sulauks remonto, tačiau sprendimai – laikini

2025-05-05
Plungėje iškilmingai atidarytas rekonstruotas irklavimo centras
Naujienos

Plungėje iškilmingai atidarytas rekonstruotas irklavimo centras

2025-05-05
Jurbarke nuskambėjo miesto ir verslo dienos
Jurbarkas

Jurbarke nuskambėjo miesto ir verslo dienos

2025-05-05

Skaitomiausia

Ką reikia žinoti apie rūkytas dešras?
Įdomu

Ką reikia žinoti apie rūkytas dešras?

2023-05-25
rūgštynių nauda sveikatai
Grožis

Rūgštynių nauda sveikatai

2020-10-28
Traktorius
Naujienos

Traktorių bei jų priekabų techninių apžiūrų 2025 m. gegužės mėnesį Plungės rajono savivaldybėje grafikas

2025-04-28
Traktorius
Naujienos

Traktorių bei jų priekabų techninių apžiūrų 2025 m. balandžio – gegužės mėnesiais Plungės rajono savivaldybėje grafikas

2025-03-27
Dar vienas žingsnis dėl Girulių miško išsaugojimo
Nelaimės

Neringos savivaldybėje išdegė 30 arų miško paklotės

2025-05-08

Reklama

Verta pamatyti Verta pamatyti Verta pamatyti

Vietos naujienos

Šiauliuose rasti 32 sprogmenys

Šiauliuose rasti 32 sprogmenys

2025-05-08
Lietuvos gimnazijų reitingas: lyderiauja Vilniaus ir Klaipėdos licėjai

Lietuvos gimnazijų reitingas: lyderiauja Vilniaus ir Klaipėdos licėjai

2025-05-07
Pėsčiųjų pamėgtas tiltas Danės krantus jungs iki pat rudens

Pėsčiųjų pamėgtas tiltas Danės krantus jungs iki pat rudens

2025-05-06
Plinkšėse devintą kartą apdovanoti geriausi žvejai

Plinkšėse devintą kartą apdovanoti geriausi žvejai

2025-05-05
Nuo pavienių idėjų prie sistemos: kaip Šilalės rajonas stiprina turizmą

Nuo pavienių idėjų prie sistemos: kaip Šilalės rajonas stiprina turizmą

2025-05-05
Prieš Motinos dieną visoje Klaipėdoje gaivins fontanai

Prieš Motinos dieną visoje Klaipėdoje gaivins fontanai

2025-05-02

Apie Žemaitijos gidą

Žemaitijos gidas

Žemaitijos krašto naujienų portalas, pateikiantis tiesiai Tau aktualias žinias ir įvykius.

Populiariausi

Ką reikia žinoti apie rūkytas dešras?

Ką reikia žinoti apie rūkytas dešras?

2023-05-25
Telšių mero akcija davė vaisių: prastos būklės gatvės sulauks remonto, tačiau sprendimai – laikini

Telšių mero akcija davė vaisių: prastos būklės gatvės sulauks remonto, tačiau sprendimai – laikini

2025-05-05

Naujausi

Pradedami Šv. Florijono paminklo atnaujinimo darbai Plungėje

Pradedami Šv. Florijono paminklo atnaujinimo darbai Plungėje

2025-05-08
Šiltnamis

Kaip kovoti su piktžolėmis šiltnamyje?

2025-05-08
  • Paskelbk naujieną
  • Rašyti redakcijai
  • Reklama
  • Privatumo politika
  • Susisiekite

© Žemaitijos gidas.

Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus
  • Naujienos
  • Aplinka
  • Įdomu
  • Krašto apsauga
  • Kriminalai
  • Kultūra
  • Laisvalaikis
  • Receptai
  • Sportas
  • Sveikata
  • Transportas
  • Žinios
    • Akmenė
    • Jurbarkas
    • Kelmė
    • Klaipėda
    • Kretinga
    • Mažeikiai
    • Palanga
    • Plungė
    • Pagėgiai
    • Raseiniai
    • Rietavas
    • Šiauliai
    • Šilutė
    • Skuodas
    • Tauragė
    • Telšiai

© Žemaitijos gidas.