Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento (RAAD) Pagėgių agentūroje gautas pranešimas, kad Stoniškių kaimo ūkininkas, vienas stambiausių Pagėgių savivaldybėje, plėtojantis pienininkystės ūkį, Romanas Ambroza prie pat Kamonos upelio kasa kūdrą. Į nurodytą vietą nedelsdami išvyko aplinkosaugininkai.
Klaipėdos RAAD Pagėgių agentūros vedėjas Mindaugas Vaizgėla „ŪP“ patvirtino faktą, kad R. Ambroza upelio apsaugos juostoje praėjusį penktadienį bandė išsikasti kūdrą. Kamonos upelio apsaugos juosta yra penki metrai, kurioje pagal įstatymą nieko negalima daryti. Pasak M. Vaizgėlos, yra tik kelios išimtys – galima maudytis, degintis saulėje ir žvejoti. O tą penkių metrų apsaugos juostą R. Ambroza susiaurino iki 1,5–2 metrų pločio.
Išmatavus kūdros dydį paaiškėjo, kad ji užima 248 kv. m. M. Vaizgėla patikslino, kad tokiame plote buvo pažeistas upelio ir kūdros reljefas. Aplinkosaugininko teigimu, pavasarį jis ten matęs jau seniau išgriaužtą daubą, todėl kaip tik toje vietoje R. Ambroza ir sumanė ją praplėsti ir pagilinti – įsirengti kūdrą. Paklausus, kokio gylio ta kūdra penktadienį jau galėjo būti iškasta, M. Vaizgėla atsakė, jog kai nuvyko į Stoniškius, ji buvo ką tik pradėta kasti, todėl didelio gylio dar negalėjo būti. Bet tą penktadienį darytoje nuotraukoje akivaizdžiai matyti, jog Kamonos upelio vandens paviršius yra gerokai aukščiau už kūdros dugną.
Pagėgių agentūros vedėjas M. Vaizgėla surašė protokolą, kuriame įvardijo gamtai padarytą žalą. Maždaug po savaitės Klaipėdos RAAD pareigūnai skirs R. Ambrozai bausmę – gresia piniginė bauda nuo 144 iki 289 eurų. Pažeidėjas privalės atlyginti ir 716 eurų dydžio gamtai padarytą žalą.
Vaizgėla teigė, kad R. Ambrozos namų valda yra iki pat upelio. Jeigu kasdamas kūdrą būtų palikęs penkių metrų apsaugos juostą, jokie įstatymai nebūtų pažeisti. Galbūt šį pažeidimą stoniškietis padarė nežinodamas aplinkosaugininkų keliamų reikalavimų? Bet, kaip sakoma, įstatymų nežinojimas nuo atsakomybės neatleidžia.
Stasys BIELSKIS
„ŪP“ korespondentas