Rugpjūčio 26 d., trečiadienį, Mažeikių rajono savivaldybėje vyko Ekstremalių situacijų komisijos posėdis. Aptartas Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus-valstybės lygio ekstremalios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimas „Dėl afrikinio kiaulių maro prevencijos ir padarinių šalinimo“ bei aptartos preliminarios šios itin pavojingos užkrečiamos virusinės naminių bei laukinių kiaulių ir šernų ligos prevencijos priemonės Mažeikių rajone.
Pasitarime dalyvavo Mažeikių rajono savivaldybės mero pavaduotojos Irena Macijauskienė ir Sigutė Bernotienė, savivaldybės mero patarėjas Vygandas Ostrauskis, Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojai Saulius Šiurys ir Eimantas Salatka, Savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus vyr. specialistas Antanas Murauskas, Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Mažeikių rajono policijos komisariato Viešosios policijos skyriaus viršininkas Talidas Ostrauskas, Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento Mažeikių rajono agentūros vedėjas Nilius Kupliauskas, Mažeikių rajono valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius Zigmantas Stumbra, vyr. veterinarijos gydytojas-inspektorius Virginijus Grigaliūnas.
Mažeikių rajono valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius Z. Stumbra informavo, kad Mažeikių rajone afrikinio kiaulių maro židinių dar nebuvo nustatyta, tačiau pastaruoju metu šalyje fiksuojama vis daugiau šio pavojingo užkrato protrūkių.
„Lankydamasis pas smulkiuosius ūkininkus, pastebėjau, kad daugelis nežino, jog privalo laikytis Biologinio saugumo priemonių reikalavimų kiaulių laikymo vietose. Tų reikalavimų privalo laikytis visi: tiek vieną ar dvi kiaules savo reikmėms auginantys žmonės, tiek ir didesnį ūkį turintys“, – akcentavo Z. Stumbra.
Naudodami biologinės saugos priemones, kiaulių laikytojai gali apsaugoti savo kiaules, jei laikysis šių reikalavimų: tikrins kiaules ne mažiau kaip du–tris kartus per savaitę ir stebės neįprastus jų požymius ar elgesį; stebės naujai įsigytų kiaulių sveikatos būklę; nedelsdami kreipsis į veterinarijos gydytoją ir izoliuos sergančias kiaules tol, kol bus nustatyta ligos priežastis; laikysis tinkamų biologinės saugos priemonių, užkirsdami kelią laukinių gyvūnų kontaktui su laikomomis kiaulėmis, nelaikys kiaulių lauke; valys ir dezinfekuos drabužius, įrangą ir transporto priemones, įvažiuojančias ir išvažiuojančias iš fermos; į kiaulių laikymo vietą neleis pašalinių asmenų ar transporto priemonių; nešers kiaulių virtuvės atliekomis, nes tai – pagrindinis galimo užkrato šaltinis.
Kiaulių laikytojai, įtariantys, kad jų kiaulės serga, turi nedelsdami kreiptis į vietos veterinarijos gydytojus arba Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) pareigūnus!
Gyventojams, grįžtantiems iš trečiųjų šalių, griežtai draudžiama vežtis gyvūninių produktų, o iš Baltarusijos Respublikos ir laikinai, savo reikmėms, vežtis pašarų ir pašarinių priedų. Jų sudėtyje gali būti užkrėstų gyvūninių produktų! Informuojame, kad valstybės sienos kirtimo postuose yra sugriežtinta keleivių bagažo kontrolė, visi aukščiau minėti produktai bus paimti ir sunaikinti!
Z. Stumbra informavo, kad 2015 m. rugpjūčio 21 d. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius pasirašė įsakymą „Dėl kiaulių šėrimo ir pakratų“, kuriame nustatoma, kad kiaulių laikytojai gali šerti kiaules tik termiškai apdorotais (ne žemesnėje kaip +700 C temperatūroje ir ne trumpiau kaip 5 min.) pašarais bei gali naudoti ne trumpiau kaip 90 d. saugykloje laikytus einamųjų metų derliaus pakratus (pvz., šiaudus).
Savivaldybės vadovai nutarė pavesti seniūnams išsamiai informuoti gyventojus apie afrikinį kiaulių marą bei būtinas priemones, siekiant išvengti šio užkrato.