Žemaitijos gidas
  • Įdomu
  • Kriminalai
  • Sportas
  • Kultūra
  • Politika
  • Laisvalaikis
  • Technologijos
Šeštadienis, 5 liepos
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus
  • Telšiai
  • Plungė
  • Klaipėda
  • Šiauliai
  • Kretinga
  • Tauragė
  • Mažeikiai
  • Kelmė
  • Rietavas
  • Akmenė
  • Palanga
  • Raseiniai
  • Skuodas
  • Jurbarkas
  • Šilutė
Žemaitijos gidas
  • Įdomu
  • Kriminalai
  • Sportas
  • Kultūra
  • Politika
  • Laisvalaikis
  • Technologijos
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus
Žemaitijos gidas
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus

Pradžia » Rusų oligarcho biznis: jam – pinigai, Lietuvai – šalies vidury sparčiai augantys atliekų kalnai

Rusų oligarcho biznis: jam – pinigai, Lietuvai – šalies vidury sparčiai augantys atliekų kalnai

Žemaitijos gidas
2018-04-12
Įdomu
Laikas: 6 min skaitymo
FacebookTwitterLinkedin

Nors gamybinės atliekos kaupiamos tam skirtoje vietoje ir, kaip teigiama, didelio pavojaus nekelia, šalia sąvartyno gyvenantys žmonės teigia, kad tikrovė – gerokai bjauresnė, nei ją įsivaizduoja biurokratai: oras, kuriuo neįmanoma kvėpuoti, ir užterštas vanduo.

Maža to, 2014 m. Seimas netgi įteisino Mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo pataisas, kuriomis sąvartyno operatoriai už pašalintas fosfogipso atliekas buvo atleisti nuo mokesčio už aplinkos teršimą. O tokių Lietuvoje yra tik vienas – „Lifosa“.

Verslo savininkas – rusų milijardierius

Įdomupaskaityti

Projekto „Kuriančios bitutės“ renginiai jaunimui

Projekto „Kuriančios bitutės“ renginiai jaunimui

2025-07-02
Kviečiame pažinti Klaipėdos rajoną.

Kviečiame pažinti Klaipėdos rajoną.

2025-07-01

Nuo 1963 m., kai Kėdainiuose imtos gaminti fosforo trąšos, šalia Kėdainių, už Medekšių kaimo, buvo įkurtas specialus sąvartynas, kuriame pradėtos kaupti fosfogipso atliekos. Šiandien, praėjus daugiau nei pusei amžiaus nuo sąvartyno atidarymo, jo augimo mastas daro įspūdį – didelės, 60 metrų siekiančios baltų fosfogipso kalnų viršūnės iškyla virš medžių ir tampa matomos važiuojantiems per Kėdainių rajoną. Sąvartynas užima mažiausiai 84 hektarų plotą, kurio jau ima trūkti.

Vidury Lietuvos esančiame Kėdainių rajone ne vienas pro šalį pravažiuojantis asmuo gali išvysti neįprastą reiškinį, vadinamą Kėdainių Alpėmis. Tai – gipsofosfato atliekų kalnai, kurie jau pusę amžiaus kaupiami kaip „Lifosos“ gamyklos atliekos.

Aplinkos ministerijos (AM) pateikiamais duomenimis, šiuo metu sąvartyne yra sukaupta apie 60 mln. tonų fosfogipso atliekų. Tačiau šis skaičius sparčiai auga – kasdien į sąvartyną patenka apie 6 tūkst. tonų fosfogipso. AM teigimu, 2030–2035 m. sąvartyne gali būti jau apie 100 mln. tonų atliekų.

Šios atliekos – trąšų gamintojos „Lifosa“ „produktas“, susidarantis trąšų gamybos metu. „Lifosa“ yra vienintelis subjektas Lietuvoje, išskiriantis ir kaupiantis tokias atliekas.

Fosfogipso atliekos lieka Lietuvoje, o „Lifosos“ pelnas teka į Rusiją. Registrų centro pateikiamais duomenimis, 2016 m. vieninteliu „Lifosos“ akcininku buvo Šveicarijoje registruota bendrovė „EuroChem Group AG“.

Kaip skelbia pati „EuroChem Group AG“, 90 proc. pastarosios bendrovės priklauso Kipre registruotai įmonei „AIM Capital SE“, kuri yra netiesiogiai valdoma rusų oligarcho Andrejaus Melničenko.

„Juos galima pavadinti blizgiausia Didžiosios Britanijos pora“, – taip apie A. Melničenko su žmona prieš pusantrų metų rašė Lietuvos žiniasklaida, citavusi savo kolegas iš užsienio. Baltarusijoje gimęs, o vėliau iš anglių ir trąšų praturtėjęs rusų oligarchas garsėja 225 mln. svarų kainavusia 120 metrų ilgio jachta, kuriai praplaukti Londone mažiausiai kartą buvo pakeltas Tauerio tiltas, kitais laivais, privačiu lėktuvu ir daugybe namų.

Žiniasklaidoje skelbiama, kad A. Melničenka, septintasis pagal turtingumą oligarchas Rusijoje, su žmona giriasi turintys daugiau nei 15 mlrd. dolerių vertės turtą. Akivaizdžiau nei akivaizdu, kad dalį šio turto oligarchui sukrovė ir vidury Lietuvos veikianti „Lifosa“.

Teršia, bet nesusimoka

Taigi iš „Lifosos“ produkcijos pelnosi rusų oligarchas, o Lietuvai lieka fosfogipso kalnai. Gal bent jau už aplinkos teršimą bendrovė sumoka? Anksčiau tekdavo susimokėti, tačiau dabar – nebe; 2014 m. lapkričio 13 d. tuometiniame socdemų, „tvarkiečių“ ir „darbiečių“ Seime buvo priimtos Mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo pataisos, kuriomis sąvartynų operatoriai atleisti nuo aplinkos taršos mokesčio už pašalintas fosfogipso atliekas.

Tokias pataisas Seimui teikė Biudžeto ir finansų komitetas, kuriam tuo metu pirmininkavo socdemas Bronius Bradauskas. Tačiau komitetui pateiktą aiškinamąjį raštą, kuriuo pagrindžiamas tokių pataisų reikalingumas, pasirašė tuometinis aplinkos ministras Valentinas Mazuronis, o patį įstatymo projektą parengė šiuo metu jau nebedirbanti AM Atliekų departamento direktorė Vilma Karosienė, kiti AM specialistai.

Dabar atsekti, kas prieš ketverius metus prastūmė tokias „Lifosai“ palankias įstatymo pataisas, sunku. Susisiekus su V. Mazuroniu, politikas sakė negalintis atsiminti, kas teigė konkrečių pataisų projektą, tačiau teigė, kad šis projektas negalėjo būti teiktas be Atliekų departamento vadovybės žinios.

„Šitos įstatymo pataisos yra specifiniai dalykai, jeigu ėjo iš ministerijos, turėjo rengti Atliekų departamentas su visais iš to išplaukiančiais suderinimais. Aš tikrai neatsimenu, bet be jų vizos, ekspertų analizės tikrai negalėjo praeiti tie dalykai“, – sakė V. Mazuronis.

Vaizdas – kaip mėnulyje

Pavieniai asmenys į baltų kalnų sąvartyną patekti negali. Tačiau turistų grupėms leidžiama apsilankyti „Alpėse“ ir pasigrožėti neeiliniu kraštovaizdžiu. Neseniai žiniasklaidoje skelbta, kad gamyklos leidimus gavusias žmonių grupes čia vilioja aukštis, neįprasta aplinka kartais domisi ir reklamų kūrėjai, kino kompanijos.

Lankytojai į sąvartyną įleidžiami, kadangi nenustatyta, kad gipsofosfato atliekos kenktų sveikatai. Tiesa, ne visi su tuo sutinka – Alfa.lt žiniomis, pavieniai Kėdainių krašto gyventojai, kuriems pavykdavo patekti į uždarytą sąvartyną, kartais skųsdavosi, kad po kurio laiko ten ima perštėti akis, nosį ar odą, įsiskausta arba svaigsta galva. Tačiau sunku pasakyti, ar tai susiję su atliekų, ar kitų medžiagų poveikiu, ar tai – tik psichologiniai neįprastos vietos padariniai.

Saugojimui – itin griežti reikalavimai

Nors fosfogipso atliekos, kaip teigiama, didelio pavojaus žmonėms ir aplinkai nekelia, jų saugojimui keliami itin griežti reikalavimai. AM viešųjų ryšių atstovas, gamtininkas Selemonas Paltanavičius, gavęs Alfa.lt klausimų, raštu informavo, kad sąvartyne įrengtos tiek sienos, tiek pavojingas medžiagas nuplaunančiam lietui surinkti skirtas tvenkinys, o padėtį sąvartyne nuolatos stebi atsakingos institucijos.

„Gaminant fosforo rūgštį iš fosfatinės žaliavos ir sieros rūgšties susidaro gamybinė atlieka – pushidratinis kalcio sulfatas, kitaip vadinamas fosfogipsu. Jis sandėliuojamas bendrovės nepavojingų gamybinių atliekų fosfogipso sąvartoje. Per metus susidaro apie 2,2 mln. tonų fosfogipso, kuriame yra apie 0,25 proc. fosforo rūgšties ir neženklūs kiekiai kitokių priemaišų“, – rašė S. Paltanavičius.

AM atstovas teigė, kad sąvartynas įrengtas ant vandeniui nepralaidaus moreninio molio sluoksnio, aptvertas vandeniui nepralaidžiu ekranu. Iš fosfogipso išsiplovę visi teršalai su lietaus vandeniu yra surenkami specialiame 3 hektarų dydžio tvenkinyje. Šiame sumontuotas siurblys, kuriuo užterštas vandenuo tiekiamas pakartotinam panaudojimui fosforo rūgšties ir amofoso cechuose, o vandens kontrolę atlieka AB „Lifosa“ Aplinkos apsaugos skyriaus laboratorija, kontroliuojant Kauno RAAD. Situacija sąvartyne stebima ir atliekant kitus tyrimus.

Būtų ne atliekos. Jei tik kas perdirbtų

AM atstovas taip pat pabrėžė, kad fosfogipsas netgi gali būti nelaikomas atliekomis.

„Vertinant fosfogipso atliekų sandėliavimo įrenginį ir tai, kad fosfogipsas per 3–4 valandas tampa kietas, į šias atliekas galima žiūrėti kaip smėlio, molio ir žvyro krūvą bei tolygų šių medžiagų poveikį aplinkai ir žmogui.

Jei šiandien pasibaigtų natūralaus gipso klodai Žemėje, tai fosfogipsas būtų geriausia žaliava gipso gamybai. Natūralaus gipso išgavimas ir apdorojimas gerokai pigesnis už gipsą iš fosfogipso atliekų, todėl kyla klausimas, ar teisingai sakome vadindami šią antrinę žaliavą atlieka ir pergyvendami dėl jos panaudojimo čia ir dabar“, – rašė S. Paltanavičius.

Tačiau, kaip aiškėja, šis planas yra gan utopinis, nes yra viena bėda: fosfogipso perdirbimas į naudingas medžiagas yra neekonomiškas ir nepelningas reikalas, todėl niekas nesiruošia atliekų paversti vertingomis medžiagomis vien dėl švaros gamtoje. Tai pripažįsta ir S. Paltanavičius.

„Perspektyvos – kalnai mažės, kai baigsis gamtinio gipso atsargos ir bus ekonomiškai naudinga iš jo gaminti statybinį gipsą. Laiko faktorius taip pat yra svarbus – sąvartoje fosfogipsas yra plaunamas atmosferiniais krituliais, priemaišų jame mažėja, atitinkamai bus mažesni ir perdirbimo kaštai“, – rašė AM atstovas.

Fosfogipso „Alpes“ kelis kartus jau bandyta paversti gipsu – 1985 m. šalia „Lifosos“ pastatyta gipso plokščių gamykla, kuri patyrė ekonominę nesėkmę. Vėliau, 1990–1995m., jau pati „Lifosa“ nedideliais kiekiais gamino statybinį gipsą, tačiau pastarasis nebuvo paklausus, todėl gamyba nutraukta.

Kaip pažymėjo S. Paltanavičius, šiuo metu pasaulyje dar tik pradedamos diegti technologijos, kurios padėtų spręsti susidarančio fosfogipso problemą, tik 5 proc. fosfogipso atliekų yra panaudojama pasaulyje, o dauguma įmonių jas šalina ant žemės, nes uždraustas tokio pobūdžio atliekų šalinimas jūrose, kaip buvo daroma anksčiau. Taigi „Lifosos“ fosfogipso laukai dar liks gyvuoti.

Šuliniai užteršti, o vasarą nėra kuo kvėpuoti

Nors AM atstovas S. Paltanavičius teigė, kad į fosfogipso „Alpes“ galima žiūrėti kaip smėlio, molio ir žvyro krūvą, žmonės, kuriems teko dalia apsigyventi šalia „Lifosos“ sąvartyno, su žinomu gamtininku ir panašiai teigiančiomis institucijomis vargiai sutiktų.

Kaip minėta, fosfogipso sąvartynas įrengtas šalia Medekšių gyvenvietės. Medekšių bendruomenės pirmininkė Genė Strelkauskienė, su kuria pavyko susisiekti telefonu, Alfa.lt sakė, kad fosfogipso sąvartynas dar ir kaip kliudo gyventojams.

„Vasarą, kai būna labai karšta ir būna šiaurės vėjas, mes neturime kuo kvėpuoti. Gryna siera“, – sakė G. Strelkauskienė.

Anot Medekšių bendruomenės pirmininkės, gyventojus itin papiktino planai plėsti fosfogipso sąvartyną į jų pusę. Dėl šios priežasties gyventojai rengė piketus, protestus, taip pat nutarta ištirti užterštumą. O pastarieji tyrimai, kaip sakė G. Strelkauskienė, parodė visą Mendelejevo lentelę – iš aštuonių tirtų šulinių visuose užterštumas kelis kartus viršijo normą. „Šuliniai visi užteršti, mes dabar galvojame vandenį iš Kėdainių įsivesti“, – sakė bendruomenės pirmininkė.

Pasak G. Strelkauskienės, protestais pavyko sustabdyti sąvartyno plėtrą į Medekšių pusę ir nukreipti ją į netoliese esančio miško pusę. Tačiau kol kas sąvartynas plečiasi ne į mišką, bet į aukštį.

„Jie kyla aukštyn, mums irgi blogai, kadangi jie garuoja. Ten sieros junginių taigi yra tuose kalnuose. Kol oras šaltas, mes nejaučiam, bet kai atšyla, mes kenčiam. Atrodo gražiai, kai pravažiuoji pro šalį, bet mes grožio nematome – baisimės, kad jie kyla aukštyn“, – sakė G. Strelkauskienė.

Informacijos šaltinis: https://www.alfa.lt/straipsnis/50280865/rusu-oligarcho-biznis-jam-pinigai-lietuvai-salies-vidury-sparciai-augantys-atlieku-kalnai

DalintisDalintis

Panašios naujienos

XII pasaulio lietuvių sporto žaidynės Palangoje
Įdomu

XII pasaulio lietuvių sporto žaidynės Palangoje

2025-06-30
Įdomu

Ūkininkai Lietuvoje pirmą kartą surengė „Traktorių dakaro“ lenktynes

2025-06-25
Talentingų vaikų piešiniai savivaldybei
Įdomu

Talentingų vaikų piešiniai savivaldybei

2025-06-25
Aš esu šaulys: žymūs Lietuvos žmonės dalijasi savo istorijomis
Gyvenimas

Aš esu šaulys: žymūs Lietuvos žmonės dalijasi savo istorijomis

2025-06-20
Ne tik duobės: ką vasarą dirba kelininkai?
Įdomu

Ne tik duobės: ką vasarą dirba kelininkai?

2025-06-18
Vietinis turizmas: lietuviai išlieka ištikimi savo šaliai, tačiau jaunimas formuoja naują kelionių kultūrą
Įdomu

Vietinis turizmas: lietuviai išlieka ištikimi savo šaliai, tačiau jaunimas formuoja naują kelionių kultūrą

2025-06-11
Daržovės
Gyvenimas

10 geriausių daržovių Jūsų sveikatai

2025-06-09
Neringa įamžinta pašto ženkle
Įdomu

Neringa įamžinta pašto ženkle

2025-06-06
Prof. R. Laužikas: „Šaltibarščių pirmtakai minimi dar K. Donelaičio „Metuose“
Įdomu

Prof. R. Laužikas: „Šaltibarščių pirmtakai minimi dar K. Donelaičio „Metuose“

2025-05-23
Į šaltibarščius – kokosų pienas, mineralinis vanduo ar net vyšnių sirupas: lietuvių reakcija pažėrė netikėtumų
Įdomu

Į šaltibarščius – kokosų pienas, mineralinis vanduo ar net vyšnių sirupas: lietuvių reakcija pažėrė netikėtumų

2025-05-18

Skaitomiausia

Ką reikia žinoti apie rūkytas dešras?
Įdomu

Ką reikia žinoti apie rūkytas dešras?

2023-05-25
Praktiniai patarimai, kaip rūkyti šalto rūkymo dešras
Gyvenimas

Praktiniai patarimai, kaip rūkyti šalto rūkymo dešras

2025-06-02
Telšių apskrities policijos paros įvykių suvestinė

Telšių apskrities policijos paros įvykių suvestinė

2025-03-08
Žalia šviesa pėsčiųjų ir dviračių takui Tauragėje, Purienų gatvėje
Aplinka

Pajūryje bus nutiesta 4,3 km pėsčiųjų ir dviračių takų – poilsiautojai jais naudosis jau kitą vasarą

2025-06-30
A lygos turo anonsas – ar bus sustabdyta pakilusi „Banga“
Sportas

Po penkerių „TOPsport A lygos“ 18-ojo turo rungtynių finišuos antrasis pirmenybių ratas

2025-06-29

Reklama

Verta pamatyti Verta pamatyti Verta pamatyti

Vietos naujienos

Valstybės dienai skirti renginiai Neringoje

Valstybės dienos renginiai Neringoje

2025-07-05
Valstybės diena Palangoje

Valstybės diena Palangoje

2025-07-04
Numatytos šliužų naikinimo priemonės Mažeikių rajone

Numatytos šliužų naikinimo priemonės Mažeikių rajone

2025-07-04
D. Songaila – naujasis Šiaulių ekipos treneris

D. Songaila – naujasis Šiaulių ekipos treneris

2025-07-03
Istorinė diena Nidoje: Thomo Manno muziejuje – Prezidentų susitikimas ir apdovanojimas kultūros...

Thomo Manno muziejuje – Prezidentų susitikimas ir apdovanojimas kultūros puoselėtojai

2025-07-03
Klaipėdos Turgaus aikštės atnaujinimas

Klaipėdos Turgaus aikštės atnaujinimas

2025-07-03

Apie Žemaitijos gidą

Žemaitijos gidas

Žemaitijos krašto naujienų portalas, pateikiantis tiesiai Tau aktualias žinias ir įvykius.

Populiariausi

Ką reikia žinoti apie rūkytas dešras?

Ką reikia žinoti apie rūkytas dešras?

2023-05-25
Šventinis Liepos 6-osios savaitgalis Klaipėdos rajone

Šventinis Liepos 6-osios savaitgalis Klaipėdos rajone

2025-07-04

Naujausi

Valstybės dienai skirti renginiai Neringoje

Valstybės dienos renginiai Neringoje

2025-07-05
Valstybės diena Palangoje

Valstybės diena Palangoje

2025-07-04
  • Paskelbk naujieną
  • Rašyti redakcijai
  • Reklama
  • Privatumo politika
  • Susisiekite

© Žemaitijos gidas.

Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus
  • Naujienos
  • Aplinka
  • Įdomu
  • Krašto apsauga
  • Kriminalai
  • Kultūra
  • Laisvalaikis
  • Receptai
  • Sportas
  • Sveikata
  • Transportas
  • Žinios
    • Akmenė
    • Jurbarkas
    • Kelmė
    • Klaipėda
    • Kretinga
    • Mažeikiai
    • Palanga
    • Plungė
    • Pagėgiai
    • Raseiniai
    • Rietavas
    • Šiauliai
    • Šilutė
    • Skuodas
    • Tauragė
    • Telšiai

© Žemaitijos gidas.